Avlan Gölü Hayata Döndü Çiçekler Açtı

 

 

 

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü 6.Bölge Müdürlüğünce yürütülen Ulusal Öneme Sahip Avlan Gölü Sulak Alan Yönetim Planı ve Restorasyon çalışmaları devam eden Avlan Gölü ikinci baharını yaşıyor…

Avlan Gölü Sulak Alan Yönetim Planı kapsamında yürütülen çalışmalar neticesinde kurak günlerini geride bırakarak hem kendisine hem çevresine hayat veren Avlan Gölü’nün yeniden su tutmasıyla birlikte son 7 yılda toplam 100 bine yakın su kuşu Avrupa kıtasından Afrika’ya olan göçlerinde Avlan Gölü’nü kullandı, gölün gri rengi zümrüt yeşiline döndü, göl çevresindeki sedir ormanları kuruma tehlikesinden kurtuldu, göl çevresindeki tarım alanlarında zirai don riski azaldı, göl yerli ve yabancı ziyaretçiler için tabiat yürüyüşü, kuş gözlemi, kuş ve tabiat fotoğrafçılığı, bisiklet turu ve diğer rekreasyon aktiviteleri yapmalarına olanak sağlayacak bir cazibe merkezi haline geldi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü 6.Bölge Müdürlüğünce yürütülen Ulusal Öneme Sahip Avlan Gölü Sulak Alan Yönetim Planı ve Restorasyon çalışmaları devam eden Avlan Gölü çiçek açtı.

Avlan Gölü Sulak Alan Yönetim Planı kapsamında yürütülen çalışmalar neticesinde gölün yeniden su tutmasıyla göl yüzeyi senede bir defa açan su düğünçiçekleri ile kaplandı.
Latincesi “Ranunculus sp.” olan ve halk arasında “su düğünçiçeği” olarak bilinen güzel kokulu düğünçiçeklerinin kökleri ve yaprakları göl içerisinde, çiçekleri ise su yüzeyinde bulunan, tatlı su göllerinde görülen bir sulak alan bitkisidir. Havaların ısınmasıyla birlikte mayıs ayında göl yüzeyini kaplayan milyonlarca su düğünçiçeği göl çevresine güzel bir koku yayarken bir taraftan da farklı bir göl manzarası oluşturmakta.
Senede bir kez mayıs ayında gerçekleşen bu eşsiz tabiat olayı yerli ve yabancı ziyaretçiler için çiçek kokuları arasında tabiat yürüyüşü yapmalarına ve benzersiz tabiat fotoğrafı çekmelerine olanak sağlamakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir