Yaban Hayatı İhbar Hattı

 

 

 

Doğal Hayatı Koruma Vakfı Türkiye (WWF), yaban hayvanlarına yönelik hizmet sunacak ‘Yaban Hayvanları İlkyardım Hattı’nı hizmete açtı. Yaban Hayvan Veteriner hekim Ahmet Emre Kütükçü, göç dönemi olduğunu belirterek özellikle Artvin ve İstanbul’da daha dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Doğal Hayatı Koruma Vakfı Türkiye’nin (WWF) oluşturduğu ‘Yaban Hayvan İlkyardım Hattı’ bu haftadan itibaren hizmete girdi. Yaban hayvanlarına rastlayan kişilerin yardım alabileceği bu hattın diğer ucunda, Yaban Hayat Veteriner Hekim Ahmet Emre Kütükçü bulunuyor. Hat üzerinden tür hakkında bilgilendirme, yasal mevzuat ve temasa geçilecek kurumlar hakkında ayrıntılı açıklama ve yönlendirme yapan Kütükçü Aydınlık’a konuştu. Özellikle İstanbul merkezli ihbarların geldiğini söyleyen Kütükçü göç döneminde olduğunuzu söyledi. Yırtıcı kuşların genellikle karasal rotalar izlediğini belirten Kütükçü, ‘’Kuşlar İsrail ve Lübnan üzerinden Türkiye’ye girip, Artvin-Boşka ve İstanbul Boğazı’nı kullanıyorlar. Bu iki hat üzerinden kuzeye tekrar kuzeye giderek yuva alanlarına geri dönüyorlar’’ dedi.

‘CEZASI 13 BİN LİRA’

Yaban hayvanlara zarar veren kişilerin para cezasına çarptırıldığını hatırlatan Kütükçü, “Bu suç, ‘Sahibi olmayan hayvanlara karşı işlenen suçlar ‘kabahatler’ kapsamına giriyor. Kara Avcılığı Kanunu’nun 4915 numaralı kararına göre yırtıcı hayvanların tüm yıl avlanılması yasak. İdari para cezası ise yaklaşık 12-13 bin lira’’ dedi. Kütükçü, av yasağını çiğneyen insanların Doğa Koruma ve Mili Parklar Genel Müdürlüğü’ne ihbar edilmesi gerektiğini belirtti.

‘İLK İHBAR ESKİŞEHİR’DEN’

Hatın hizmete açılmasıyla ilk telefon Eskişehir’den geldi. Bölgede şu sıralar yoğun olarak pelikan göçü yaşanıyor. Hat üzerinden ihbarı yapan vatandaşa bilgi verildi. Eskişehir Milli Parklar Müdürlüğünden yetkililer de yönlendirildi. Hatta ayrıca baykuşla ilgili de bir ihbar geldi. Karaca ve Baykuş türlerinin yavrularının yuvadan ayrılma dönemi olduğunu söyleyen Kütükçü, ‘’Baykuşlar yuvadan ayrıldıktan sonra yavrularını beslemeye devam ediyorlar. İnsanlar bunu bilmedikleri için yavru baykuşları öksüz zannederek en yakın merkeze götürüyorlar. Bu gibi durumlarda ilk söylediğimiz şey hemen o baykuş yavrusunun geri alındığı noktaya bırakılması’’ dedi.

‘HATTIN KULLANIMI’

Kütükçü hattın kullanımı hakkında şu bilgileri verdi: Yaralı bir yırtıcı kuş için arama geldiği zaman, tutulabilecek bir hayvansa ihbara yapan kişiye ne tür bir kutuya koyabileceğini ayrıntılı olarak anlatıp merkeze getirmesini istiyoruz. Müdehale edilebilecek bir hayvan ise nasıl müdahale etmeleri gerektiğini anlatıyoruz. O bölgeye bakan Milli Parklar Müdürlüğünün iletişim bilgilerini veriyoruz. Kişi hayvanı eline alamayacaksa eğer yetkili kişi gelene kadar hayvanı kontrol altında, gözden kaybolmayacak şekilde tutmalarını istiyoruz.

Tarım ve hayvancılık ile uğraşan insanların yaban hayvanlar ile çatışma içinde olduğuna dikkat çeken Kütükçü, alınması gereken önlemin elektrikli tel ile yeterli olacağını söyledi. Kütükçü, ‘’Hayvana zarar vermeden de önlemler alınabilir’’ dedi.

İSTANBUL’DA 5 EKİP OLMALI

Marmara bölgesinden yoğun telefon geldiğini anlatan Kütükçü, İstanbul’da yaban hayvanlarının ilk müdahalesi ve kurtarılmasında İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nin görev aldığını söyledi. Kütükçü, ‘’Milli Parklar Müdürlüğünün birkaç arabası var. İhbar çok uzak bölgedense yetkililerin ulaşması birkaç saati bulabilir. İstanbul’da beş farklı ekibin yer alması gerekir’’ diye konuştu.

TÜR TAYİNİNDEN DOĞRU BESLENMEYE

Türkiye Yaban Hayatı İlkyardım Hattı üzerinden; tür tayini, tür hakkında bilgilendirme, yaban hayvanlarına doğru şekilde yaklaşım, tutma, nakletme, barındırma, besleme, yasal mevzuat, temasa geçilecek kurum ve hayvanın teslim edileceği merkezler konularında bilgi edinilebilecek. “Türkiye Yaban Hayatı İlkyardım Hattı” üzerinden sadece yaban hayvanlarına yönelik hizmet sunulacak. Kedi, köpek gibi sokak hayvanları ile koyun, at, güvercin gibi evlerde, çiftliklerde bakılan evcil hayvanlara yönelik bilgilendirme ve hayvanların teslim alınması hattın hizmet kapsamına girmiyor.

Türkiye Yaban Hayatı İlkyardım Hattı için: (0850) 203 09 93

Kaynak: https://www.aydinlik.com.tr/yaban-hayat-ihbar-hatti-toplum-nisan-2019-1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir