Av, Avcı, Avcılık, Atıcılık, Amatör Balıkçılık, Doğa ve Doğa Sporları, Yaban Hayatı Haberleri
Amatör Balıkçılık:
Amatör Olta Balıkçıları Kaçak Avlananlara Dur Diyor
Çankırı Amatör Olta Balıkçıları ve Doğal Hayatı Koruma Derneği (ÇANOBDER), 40 kişilik üyesi ile Çankırı'da kaçak avlanma yapanlara dur demek için çaba sarf ediyor.

Çankırı Amatör Olta Balıkçıları ve Doğal Hayatı Koruma Derneği (ÇANOBDER), 40 kişilik üyesi ile Çankırı'da kaçak avlanma yapanlara dur demek için çaba sarf ediyor. 2010 yılında kurulan derneğin en büyük amacı Çankırı'nın tanıtımına katkıda bulunmak.

40 üyesi ile yola devam eden dernek üyeleri çevre dostu dernek olduklarını belirterek, faaliyetleri hakkında bilgi verdi. 2010 yılında kurulduklarını ifade eden dernek başkanı Ali Osman Göl, "6 yıldır faaliyetlerimizi devam ettiriyoruz. Her yıl bahar ve güz dönemi etkinliklerimizi düzenli olarak Devrez, Melan ve Kızılırmak üzerinde yapıyoruz. Ramazan aylarında geleneksel olarak iftar yemeğimiz oluyor. Bu etkinliğimizi göl kenarında ailelerimizle birlikte 130 kişilik bir katılımla gerçekleştiriyoruz. Sezon sonunda kapanış etkinliğimiz oluyor. Bu etkinliklerimiz içerik olarak; sezona 'merhaba' demek, balık tutma ile birlik beraberliğimizi sağlamak. Bu etkinlikte yıl boyunca yapacağımız faaliyetlerin yol haritası da belirleniyor. Güz dönemi dediğimiz kasım ayında kapanış etkinliğimiz oluyor. Bu etkinlikte de birlik ve beraberlik içerisinde hamsi yiyoruz." dedi.

Çankırı olarak farklı illerdeki amatör balıkçıların faaliyetlerine katılım sağladıklarını ve Çankırı'nın adını duyurduklarını ifade eden Göl, "Farklı illerimizde bulunan derneklerle çeşitli faaliyetlere katılıyoruz. Buralarda turna, sazan yarışmaları oluyor. Böylece hem derneğimizi hem de ilimizi temsil ediyoruz. 40 üyemizle birlikte yılda ortalama 7 dernek faaliyetinde bulunuyor, her hafta sonu 10-15 kişi toplanıp göl kenarında buluşuyoruz." ifadesini kullandı.

Olta balıkçılığına gönül veren insanların sayısının çok fazla olduğuna dikkat çeken Göl, açıklamasına şöyle devam etti: "Bu işe gönül veren insanımız çok fazla. En azından bizim derneğimize üye olan arkadaşlarımızın illegal yollardan kaçak avcılıktan uzak durmasını sağlıyoruz. Yasal çerçevede avlanma yapıyorlar. Son zamanlarda bu iş sportif balıkçılığa dönüştü. Yani, yakalayıp balığa zarar vermeden salıyoruz. Gittiğimiz yerlerde illegal avcılık yapanları ihbar edip ilgili birimlerin duruma el koymasını sağlıyoruz. Bu işe Türkiye genelinde binlerce kişi gönül vermiş durumda. İl dışında bizim de katıldığımız faaliyetlerde sayı bin kişiyi, iki bin kişiyi buluyor. Bu, o yörenin tanıtımı için çok önemli hadise, Çankırı'da da böyle bir faaliyet yapılabilir."

Doğayı korumak için çaba sarf ettiklerini belirten Göl, "Destek verildiği sürece çok daha fazla faaliyet yaparız. Bu alanda yaklaşık 50 civarında dernek, 3 federasyon var. Bu 50 dernek Çankırı Amatör Balıkçıları Derneği'ni tanıyor ve biliyor. Böylece Çankırı'nın tanıtımına katkı sağlıyoruz. Çankırı'da çoğu insanının bilmediği yerleri biz biliriz. Biz doğacıyız. Doğa için gideriz. Her gittiğimiz yerde çevre temizliğini yapar, yakılacak olanlar yanar, doğaya dönüşümü sağlanacak olanları ise oraya bırakırız. Bu dernekteki insanlar tutkusunun peşinde koşuyor." sözlerini kaydetti.

Balık tutkunlarına ve balık tutmak isteyenlere de seslenen dernek üyeleri, "Yasa dışı avlanan balıkçılara uyarılarda bulunuyoruz. Hangi balığın ne çeşit olta ile tutulacağı, ne zaman ve nerede, hangi boyda tutulması gerektiğine dikkat edilmesi gerekiyor. Bazen vatandaşları yanlış malzeme ile avlanırken görüyoruz. Onlara misina, olta, iğne gibi malzemeler vererek özendiriyoruz. Bu konuda denetimler biraz daha artırılmalı, yasa dışı avcılık önlenmelidir." hatırlatmasında bulundu.

Dernek, Çankırı göllerinde tutulacak balıkların ise tatlı su kefali, yayın, sazan, alabalık, turna, çay balığı ve gümüş olduğunu bildirdi.

Kaynak: http://www.haberler.com/amator-olta-balikcilari-kacak-avlananlara-dur-8529054-haberi/
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Tırıvırı ile Balık Avlayanlara Ceza Yağdı
Tırıvırı ile Balık Avlayanlara Ceza Yağdı

Haberi Oku