Av, Avcı, Avcılık, Atıcılık, Amatör Balıkçılık, Doğa ve Doğa Sporları, Yaban Hayatı Haberleri
DKMP: Av Turizmi İle Kırsal Kalkınmaya Destek Genişliyor
 Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü resmi internet sitesinden yapılan açıklamada "Av organizasyonlarının doğal hayata zarar vermeden belirlenen kurallar doğrultusunda başarılı ve verimli sonuçlanmasını sağlayacak “Av Kılavuzlarının Seçimi, Çalışma ve Görev Almalarıyla ilgili Talimat’ yürürlüğe girdi. Doğa Koruma ve Milli Parklar il Şube Müdürlüklerince açılan seminer sonunda başarılı olanlara av kılavuzluğu sertifikası verildi. Türkiye genelinde Av Kılavuzluğu sertifikası alan 479 kişiye de talepleri üzerine av kılavuzu kimlik kartı verildi.
 Yaban hayatı, yaban ve av hayvanları ile avcılık, avlaklar hakkında bilgi sahibi olan, av organizasyonunun yürütülmesine yardımcı olabilecek av kılavuzları; av turizmi izin belgeli acenteler ile yerli avcıların avlanma hedeflerine yardımcı oluyor. Bu görev sırasında ücretlendirmeyle de av kılavuzlarına ekonomik fayda sağlayarak kırsal kalkınmaya destek veriliyor.
Ayrıca, av turizmi kapsamında yapılan av organizasyonları sonucu elde edilen avlama ücretlerinin Av Turizminde Katılım Payı Yönergesi doğrultusunda %20-82’si verilerek de doğrudan kırsal kalkınmaya destek sağlanıyor. Av kılavuzu kimlik kartına sahip av kılavuzlarının adı-soyadı, görev yapacağı il ve saha bilgileri “www.milliparklar.gov.tr” internet adresindeki “Av Yönetimi Dairesi” bölümündeki linkten takip edilebilir” denildi.


Kaynak


Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel MÜdürlüğü
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Avcı Dernekleri Bu Protokolü İmzalayacak
2016/2017 Avlanma Dönemine Ait Avlanma Pulu Satışı Yapmak İsteyen Avcı Derneklerinin DKMP Şube müdürlüklerinde,...

Haberi Oku