Av, Avcı, Avcılık, Atıcılık, Amatör Balıkçılık, Doğa ve Doğa Sporları, Yaban Hayatı Haberleri
DKMP: 'Orman İçi Suların Balıklandırılması” Çalışmaları Hedefine Ulaşıyor
 Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli parklar Genel Müdürlüğü resmi internet sitesinden yapılan açıklamada "Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü(DKMP) Trabzon Altındere Doğal Alabalık Üretim İstasyonu’nda üretilerek markalanan ve bir yıl evvel salınan alabalıklar tekrar yakalanarak gözlemler yapıldı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile Karadeniz Teknik Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi balıklandırma yapılan alanlarda markalama ve izleme çalışmaları konusunda işbirliği yapıyor. Bu kapsamda  Trabzon Altındere Doğal Alabalık Üretim İstasyonu’nda üretilerek markalanan ve doğal ortamlarına salınan alabalıklar yakalandı, çeşitli ölçümler yapıldıktan sonra tekrar alındıkları sulara bırakıldı.

Bu ay içinde gerçekleştirilen arazi çalışmalarında markalı alabalıkların 260 gün sonra (> 8 ay) doğaya salınan alanda mevcut oldukları, doğal ve markalı balıkların kondisyon faktörleri ve değişim sınırlarının benzerlik gösterdiği, dolayısıyla balıkların ortama uyum sağlama yönünden başarı sağladıkları görüldü. Ayrıca benzer büyüklüğe sahip alabalıklar sayısal olarak karşılaştırıldığında, markalı alabalıkların doğal balıkların 4 katından fazla olduğu görüldü. Böylece yapılan balıklandırmanın oransal artışa katkıda bulunduğu da gözlenmiş oldu.

Bu durum DKMP Genel Müdürlüğü’nce yürütülmekte olan çalışmalarda doğal ortamlarına salınan alabalıkların doğada tutunduklarını göstermesi ve ekolojik dengenin devamı bakımından mutluluk verici bir gelişmedir.
Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışmalarını sürdüren Trabzon Altındere, Mersin Çamlıyayla ve Bolu Abant Doğal Alabalık Üretim İstasyonları’nda 2015 yılı balıklandırma çalışmaları kapsamında doğal alabalık üretimine hızla devam ediliyor.
Bu kapsamda Trabzon Altındere Alabalık Üretim İstasyonunda üretilen ve doğaya salınması planlanan alabalıklardan 1020 adedi morfolojik anormallik yönünden irdelenerek seçildi. Kırmızı renkli boya ile markalanarak boy ve ağırlıklarının ölçülmesinin ardından doğal yaşam alanı olan derelere bırakıldı” denildi.

Kaynak


Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel MÜdürlüğü
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Avcı Dernekleri Bu Protokolü İmzalayacak
2016/2017 Avlanma Dönemine Ait Avlanma Pulu Satışı Yapmak İsteyen Avcı Derneklerinin DKMP Şube müdürlüklerinde,...

Haberi Oku