Av, Avcı, Avcılık, Atıcılık, Amatör Balıkçılık, Doğa ve Doğa Sporları, Yaban Hayatı Haberleri
Biyokaçakçılık Eğitim Semineri
 Orman ve Su İşleri Bakanlığı 7. Bölge Müdürlüğü resmi internet sitesinden yapılan açıklamada "Orman ve Su İşleri Bakanlığı (Doğa Koruma ve Milli Parklar) VII. Bölge Müdürlüğü Mersin Şube Müdürlüğünce 27 Mayıs 2015 tarihinde Saat: 10:00’da Doğa Koruma ve Milli Parklar Mersin Şube Müdürlüğü İdari binasında Biyokaçakçılıkla Mücadele Projesi kapsamında bilgi verilmek amacıyla kamu kurum ve kuruluşları arasında işbirliği sağlanması için bilgilendirme eğitim semineri düzenlenmiştir.
Mersin Üniversitesi Biyoloji Bölümü öğretim görevlilerinin eğitmenliğinde yapılan seminerine; Mersin İl Jandarma Komutanlığı ve Bağlı Birimleri, Orta Akdeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü, Mersin İl Emniyet Müdürlüğü ve Bağlı Birimleri, Mersin Orman Bölge Müdürlüğü, Mersin Çevre Ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Mersin İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri katıldı.
Mersin Şube Müdürü Sayın Ahmet ÇÖRTÜK konuşmasında; “Ülkemizin sahip olduğu biyolojik kaynakların yasa dışı kişiler tarafından çeşitli amaçlarla kaçırılmasının önüne geçilmesi için biyokaçakçılık konusunda bilgi ve bilinç düzeyinin artırılması, yasal ve kurumsal düzenlemelerdeki eksikliklerin giderilmesi ve kurumlar arası eşgüdüme ihtiyaç duyulmaktadır dedi. Konuşmasının devamında; İlkini 2014 yılında gerçekleştirmiş olduğumuz Biyokaçakçılıkla Mücadele Projesi eğitim seminerinin ardından; 2014 yılı içerisinde 2 şahıs tarafından 255 adet Tosbağa doğadan toplanarak kaçırılmak üzereyken yakalanmışlardı, 2015 yılında da 2 Rus uyruklu şahıs tarafından kelebek ve böcek türlerimizi yurt dışına kaçırırken yakalandılar ve Şube Müdürlüğümüzce yabancı uyruklu şahıslara toplamda 77.502,00 TL İdari Yaptırım uygulanmıştır. Herkes, doğamızdaki yabani bitki ve hayvan türlerinin sahipsiz olmadıklarını bilsinler.” dedi.
VII. Bölge Müdürü Sayın Etem BOZ yaptığı konuşmasında; “Ülkemiz ve nihayetinde Mersin ilimizin zengin biyolojik çeşitlilik değeri ile bilimsel araştırma, koleksiyon ve ticari amaçlar adına birçok yabancı kişiler için çekici hale gelmiştir. Biyokaçakçılık adı verdiğimiz bu yasa dışı faaliyetle mücadelede; Jandarma Komutanlığımız, Emniyet Müdürlüklerimiz ve Gümrük Ticaret Müdürlüğü Teşkilatları ve bilhassa yerelde yaşayan halkla birlikte Biyokaçakçılıkla Mücadelede başarımızın daha da artacağını düşünüyorum. Biyokaçakçılarla hep birlikte mücadele ederek onlara göz açtırmayacağımızı herkes bilmelidir, bu gün burada eğitime katılan tüm kurum ve kuruluşlara emeklerinden dolayı teşekkür ederim” dedi.
Mersin Üniversitesi Biyoloji Bölümü öğretim görevlisi Doç. Dr. Rıza BİNZET tarafından Mersin İli Florası ve Yrd. Doç. Dr. Yusuf HÜSEYİNOĞLU tarafından Kelebek ve Böcek Türleri konularında, Mersin Şube Müdürlüğünde görevli Biyolog Orhan KARAKAYA tarafından Mersin İlinin Bayrak Türleri, Biyokaçakçılık Uygulamaları ve CITES, Orman Mühendisi Muazzez CÜCE tarafından Av ve Yaban Hayatı Uygulamaları konularında bilgiler verildi.
Çalıştay havasında geçen eğitim semineri katılımcıları tarafından; Biyokaçakçılıkla Mücadele Projesinin her yıl düzenlenmesi gerektiği, ihbar mekanizmasının biyokaçakçıların yakalanmasında önemli bir faktör olduğu belirtildi, bu kapsamda yerel yaşamını devam ettiren halkın da bilinçlendirilmesi gerektiği temenni edildi" denildi.


Orman ve Su İşleri Bakanlığı 7. Bölge Müdürlüğü
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Biyakaçakçılığı Önleme Denetimleri
Biyakaçakçılığı Önleme Denetimleri

Haberi Oku