Av, Avcı, Avcılık, Atıcılık, Amatör Balıkçılık, Doğa ve Doğa Sporları, Yaban Hayatı Haberleri
Doğaseverler Akgöl'e Can Suyu Verilmesini İstiyor
Dernekler adına açıklama yapan doğasever Memduh Ekici, “Ereğli, Karapınar ve Ayrancı’nın mikro klimasını olumsuz etkileyen, yaşanan iklim değişiklikleri ve çevre felaketlerinde önemli etkisi hissedilen Akgöl’ün ve Ereğli sazlıklarının yok olması hepimizi üzüyor. Yıllardır Akgöl’ün kurtarılması için önemli emekler ortaya konulmasına karşın ne yazık ki sulama politikaları nedeniyle son yıllara kadar ciddi bir gelişme sağlanamadı” dedi.

Kış ve bahar yağışları ile gölün canlandığını ifade eden Ekici, şöyle konuştu: “Birçok kuş türü şu an gölde yuvalanıyor. Fakat biz biliyoruz ki, havalar ısınınca göl ve kuşlar büyük bir tehlikeyle karşı karşıya kalacak. Barajlardaki fazla su ne yazık ki toprak kanalların açılmaması ve var olanların da yok olması nedeniyle Akgöl için değerlendirilemiyor. Barajlar taşıyor ama Akgöl, kuş cenneti ve sazlıklar can çekişiyor. Barajların taşmasıyla ortaya çıkan acil durum karşısında iki barajdan da göle su verildiği söylense de su çoktan özelliğini yitirmiş alanlara akıtılıyor." Asıl ihtiyaç duyulan alana su taşıyacak kanal olmadığını anlatan Ekici, şunları söyledi: "Yağışların böyle sürmesi ve barajların daha çok yükü taşıyamama riski de bize bu yıl karşı karşıya bulunduğumuz büyük tehlike konusunda ciddi mesajlar verdi. Özellikle İvriz barajının taşması tehlikesi yıllardır kapatılan ark ve kanalların cezasını tüm Ereğli’nin çekmesi durumuyla karşı karşıya kalabiliriz. Şimdi yetkililerimizi uyarıyoruz ve bir an önce gerekli çalışmaların yapılarak açılacak kanallardan Ereğli ve Akgöl’ün ihtiyacı olan can suyunun tekrar verilmesini istiyoruz.” 

Akgöl içerisinde bulunan kuş gözlem evine geçen doğaseverler bu bölgenin verilecek can suyu ile yeniden kazanılması gerektiğini sözlerine ekledi.Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Biyakaçakçılığı Önleme Denetimleri
Biyakaçakçılığı Önleme Denetimleri

Haberi Oku