Av, Avcı, Avcılık, Atıcılık, Amatör Balıkçılık, Doğa ve Doğa Sporları, Yaban Hayatı Haberleri
Dünya:
Fil ve gergedan avı protesto edildi
LOS ANGELES - Başta ABD'de olmak üzere dünya genelinde 100'ün üzerinde şehirde düzenlenen protestolarda hayvanseverler, fil dişi ve gergedan boynuzu ticaretine son verilmesi için çağrıda bulundu.

"Fil ve Gergedanlar için Küresel Yürüyüş" eylemi kapsamında ABD'de 30 şehirde düzenlenen gösterilerin Los Angeles ayağında bir araya gelen hayvanseverler, Wilshire Bulvarı boyunca ellerinde pankartlarla hayvanların katledilmesini protesto etti.

Kaçak avcılık yüzünden fil ve gergedan soyunun tehlike altında olduğuna dikkati çeken eylemciler, av yasaklarına rağmen her yıl 35 bin fil ve bin gergedanın öldürüldüğünü ve yasa dışı avcılığın önlenmemesi halinde 20 yıl içinde fil ve gergedan neslinin tükenme tehlikesiyle yüz yüze olduğunu belirtti.

Dünya pazarında fil dişi ve gergedan boynuzuna en fazla talep, başta Çin olmak üzere Asya ülkelerinden gelirken, pazar sıralamasında Çin'den sonra ikinci sırada yer alan Amerika'da, özellikle California eyaleti fil dişi ticaretinde pazarın büyük bölümünü elinde tutuyor.

Karaborsada fil dişinin kilogramı yaklaşık 3 bin dolara satılırken Vietnam'ın arka sokaklarında gergedan boynuzunun kilogramı 60 bin dolara kadar alıcı buluyor.

Afrikalı avcılar için önemli bir gelir kaynağı olan fil dişi, çeşitli süs eşyalarının yapımında kullanılıyor, gergedan boynuzunun ise bazı hastalıklara iyi geldiğine inanılıyor.

Anahtar Kelimeler
FilGergedan
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

"Öğrenci Avcı" Yasa Tasarısı Hazırlığı
"Öğrenci Avcı" Yasa Tasarısı Hazırlığı

Haberi Oku