Etkinlikler:
Oltacı – Avdoğa Dergisi 15. Olta Balıkçıları Şenliği
Oltacı – Avdoğa Dergisi 15. Olta Balıkçıları Şenliği

Yarışma Tarih : 16 - 17 Temmuz 2016
Yer : Kırıkkale, Keskin, Köprüköy Baraj Gölü
Yarışma Saati : 17 Temmuz 2016 / 06:00 - 11:00 

Oltacı-Avdoğa Dergisi, amatör ve sportif amaçlı olta balıkçılığını tanıtmak, belirlenmiş yasak ve uyarılara bağlı kalarak avcılık yapmayı sevdirmek, gelişmesini fayda sağlamak ve yarışma heyecanı duyan amatör olta balıkçılarını buluşturmak amacıyla Kırıkkale iline bağlı, Keskin ilçesi, Köprüköy Barajı’nda “Oltacı – Avdoğa Dergisi 15. Olta Balıkçıları Şenliği Yarışması”nı düzenleyip dereceye girenlere ödüller verecektir. 
1380 Sayılı Su ürünleri Kanunu, Su Ürünleri Yönetmeliği ve Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen 3/2 Tebliğ’in belirlediği yasal kurallara ve Oltacı – Avdoğa Dergisi’nin belirlediği yarışma kurallarına tüm yarışmacıların uyması gerekmekte olup aykırı davrananlar yarışmadan diskalifiye edilecektir.

Bu yıl, Oltacı – Avdoğa Dergisi 15. Olta Balıkçıları Şenliği Sonsuz avlaklara uğurladığımız yazarımız SABAHATTİN KIRTUNÇ'un anısına yapılacaktır.


PROGRAM
16 TEMMUZ 2016 – Cumartesi
• Organizasyon alanında katılımcıların kamp çadırlarını kurabilecekleri geniş bir alanın yanı sıra; tuvalet, elektrik, yiyecek, içecek, su ve diğer ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri bir büfe mevcuttur. Katılımcılar cumartesi günü yemek ve diğer ihtiyaçlarını kendi imkânları ile karşılayacaktır.
• Cumartesi günü katılımcıların tanışması, kaynaşması ve sürdürülebilir olta balıkçılığının özendirilmesi için Turna balığı avı teknikleri, avlanma şekli ve malzemeleri hakkında çeşitli sunumlar yapılacaktır. Havanın kararması ile yakılacak ateşin sıcaklığında müzikli eğlence düzenlenecek; katılımcıların ve yarışmacıların dinlenebilmeleri için saat 24:00’de müzik sona erecektir. Ateş etrafında, şenlik alanında ya da kamp çadırlarının civarında sohbet ederek geceyi geçirmek isteyenlerin diğer katılımcıların haklarına saygı göstermeleri önemle duyurulur.
• Yarışma kayıt işlemleri pazar günü saat 05:00- 06.00’da yapılacaktır. Bu saatler arası kayıt yaptırmayanlar bu yarışmaya katılamazlar.

17 TEMMUZ 2016 – Pazar
• Yarışma için belirlenen zaman dilimi saat 06:00 ile 11:00 arasıdır.
• Yakalanan balıkların değerlendirilmesi saat 11:00 ile 11:30 arasındadır.
• Baraj çevresindeki ve şenlik alanındaki çöpleri önceden dağıtılacak çöp poşetlerine doldurarak getiren yarışmacı ve katılımcılara kura ile daha önceden belirlenen sponsor firma hediyeleri, teşekkür belgesi verilecektir.
• Ödül töreni saat 12:00’dedir.

KATEGORİLER
İki ayrı kategoride ve dört dalda yarışma ödülleri verilecektir.
Ayrıca organizasyon komitesince belirlenecek bir yarışmacıya yakın zamanda kaybettiğimiz yazarımız Sabahattin KIRTUNÇ anısına özel ödül verilecektir.
1. KATEGORİ
Bot, tekne ve float tube ile yarışacak olanlar
1. Dal: En Büyük Turna balığı için yarışılacak olup, sadece 1’incilik ödülü verilecektir.
2. Dal: En Çok Turna balığı için yarışılacak olup, 1’incilik, 2’incilik ve 3’üncülük ödülleri verilecektir.

2. KATEGORİ
Kıyıdan yarışacak olanlar.
1. Dal: En Büyük Turna balığı için yarışılacak olup, sadece 1’incilik ödülü verilecektir.
2. Dal: En Çok Turna balığı için yarışılacak olup, 1’incilik, 2’incilik ve 3’üncülük ödülleri verilecektir.

GENEL KURALLAR
01. 1380 Sayılı Su ürünleri Kanunu, Su Ürünleri Yönetmeliği ve Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen 3/2 Tebliğ’ in belirlediği yasal kurallara kesinlikle uyulacak olup canlı yem ile avlanmak yarışma kuralları gereği yasaktır. 
02. Yarışmada sadece Turna balığı yakalanacaktır. Tebliğ gereği günlük Turna balığı tutma limiti 5 adet olup günlük avlanma limitine kesinlikle uyulacaktır.
03. Tutulan balıkların suya iade edilmesi tamamen yarışmacıların inisiyatifindedir. İade edilecek balıkların canlı kalmalarının sağlanması gereklidir.
04. Yarışmacılar bir olta takımı ile yarışmaya katılabilirler. Yanlarında bir adet yedek olta, makara ve istediği çeşit yapay yemleri bulundurabilir.
05. Tutulan balıkların kategoride yer alabilmesi için boylarının en az 40 cm ve üzeri olması gerekmektedir. Dolayısıyla, 40 cm altı yakalanan balıklar hemen suya iade edilecektir, hakem masasına getirilmeyecektir (3/2 Tebliğde yer alan % 5 küçük boylara da izin verilmez).
06. Kayıtlarını yaptıran yarışmacılar suya, çevreye, diğer kişi ve yarışmacılara zarar vermeyecek şekilde ve başlama saatiyle birlikte yarışmaya başlayabilir.
07. Yarışmacılar yanında bulunan diğer yarışmacıları zor durumda bırakmadan kıyıya dik atış yaparak yarışmak zorundadırlar (kıyıya paralel atış yapamazlar).
08. Her yarışmacı kendi seçimine göre bot, tekne ve float tube ile ya da kıyıdan avlanabilir. Yarışmacıların hangi kategoride yarışacaklarını kayıt esnasında yarışma formunda belirtmeleri gerekmektedir.
09. Yarışma sırasında belirlenen kurallar dışına çıkan yarışmacılar gözlemciler tarafından masa hakemlerine bildirilecek, değerlendirme masa hakemlerince yapılacaktır.
10. Yarışma sırasında kepçe kullanımı serbest olup, kakıç kullanımı yasaktır.
11. Yarışmanın bittiğini belli eden işaret ile beraber yakalanan balıkların hakem masasına teslim edilmesi için yarışmacıların 15 dakikası vardır. Belirtilen zamanın dışında getirilen balıklar, hakemler kurulu tarafından kabul edilmeyecektir.
12. Kurulun verdiği karar ile dereceye giren yarışmacı ve balıkları anons edilerek en kısa sürede ödül töreni başlatılacak, dereceye giren yarışmacılara kupa ve hediyeleri verilecektir.

Bot ve tekne ile yarışmaya katılacaklar için;
a) Bot veya tekne ile yarışacak olanlar, takım olarak yarışmak zorundadır. Takımlar en az iki kişiden oluşur. Tek kişilik float tube ile yarışmaya katılacak olan yarışmacılarda bu kategoride değerlendirilir. Bot, tekne ve float tube ile suya açılacakların tamamında yarışmacı kimliği olmak zorundadır.
b) Bot ve tekne ile yarışacak olan takımlar, takım ismi ile yarışmacılarını yarışma öncesinde kayıt masalarına bildirerek belirlenen alandan hakemler kontrolünden geçerek yarışmaya katılacaktır. Float tube ile yarışmaya katılacak olan yarışmacılarda bu kurala uymak zorundadır.
c) Bot ve tekne içinde sadece akü ile çalışan elektrikli motor ve kürek kullanımına izin verilecek, akaryakıt ile çalışan motorlu araçlara izin verilmeyecektir.
d) Uyuşukluğa, refleks zayıflığına, ruh bozukluğuna sebebiyet verecek şekilde alkol veya ilaç alanlar tespit edildiğinde bu yarışmaya katılamaz.
e) Takımlar önceden belirlenmiş alanın dışına çıkamaz ve kıyıdaki yarışmacılara 50 metreden fazla yaklaşamaz, bot ve teknesini sabitlemek, bot ve teknenin sürüklenmesini engellemek ve kendi güvenlik önlemlerini almaktan sorumludur.
f) Bot, tekne ve float tube ile yarışacak olanlar birbirine 20 m. den fazla yaklaşamaz. Botlar ve tekneler arası balık alışverişi yapılması yarışmadan diskalifiye olma nedenidir (gezici hakemler tarafından bu konuda yapılan uyarılara uyulması mecburi olup hakemlerin yarışmacılara yaklaşmasında bir sınırlama yoktur).
g) Bot veya tekne ile yarışacak takımların yarışmacıları can yeleği bulundurmak zorundadır. Ayrıca doğal şartların oluşturabileceği olumsuz koşullarda yarışmacılar kendi güvenlik önlemlerini almaktan sorumludur.
h) Bot veya tekne ile yarışacak olan takımların yakaladığı balıklar, takımın yarışmacı sayısına bölünüp takımın en çok balık yakalama dalındaki ortalama performansı hesaplanacak ve değerlendirme ortalamaya göre yapılacaktır. Aynı kural float tube ile yarışacak olanlar içinde geçerlidir.
ı) Bot, tekne ve float tube kategorisinde yarışacak olan takımlara En Büyük Turna balığı ve En Çok Turna balığı Yakalama dallarında bir adet kupa, takımın yarışmacılarının tamamına derneğimizce madalya, katılım belgesi ve sponsor firmalarımız tarafından çeşitli hediyeler verilecektir.
Not: Oltacı Dergisi ve Avdoğa Dergisi’nin yarışma kurallarında değişiklik yapma hakkı saklıdır. Yukarıda belirlenen kurallar dışında avlanmak ve davranmak diskalifiye nedenidir.
Bu yarışmaya kayıt yaptıran herkes ilan edilen bu kuralları kabul etmiş sayılır. Meydana gelebilecek olumsuz durumlarda Oltacı Dergisi ve Avdoğa Dergisi sorumlu tutulamaz.

DEĞERLENDİRME
1- En büyük Turna balığı yakalama dallarında, yakalanan balık boyu esas alınacak olup boyları eşit olan balıklarda; varsa bayan yarışmacılara öncelik verilecek, bot, tekne ve float tube kategorisinde üye sayısı az olan takımlara öncelik verilecektir. (Bütün şartların eşit olması halinde ise ağırlık ölçümüne bakılacaktır.)
2- En çok Turna balığı yakalama dallarında, yakalanan balık sayısı esas alınacak olup aynı sayıda balık tutulması halinde; varsa bayan yarışmacılara öncelik verilecek, bot, tekne ve float tube kategorisinde üye sayısı az olan takımlara öncelik verilecektir. (Bütün şartların eşit olması halinde ağırlık ölçümüne bakılacaktır.)

ÖDÜLLER
Belirtilen bu iki kategori ve dört dal da dereceye giren yarışmacılara dernek adına kupa, madalya, katılım belgesi ve sponsor firmalarımız tarafından çeşitli hediyeler verilecek olup dereceye giremeyen diğer yarışmacılara katılım belgesi ve kura ile sponsor firmalar tarafından çeşitli hediyeler verilecektir.

Not: Birden fazla ödül almaya hak kazanan yarışmacılara sadece bir dalda ödül verilecektir. Sponsor firmalar tarafından sağlanan ödüllerin nasıl dağıtılacağı Oltacı Dergisi ve Av Doğa Dergisi yönetim kurulu tarafından belirlenir.

Bu yarışma Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü' nün izni ile gerçekleşmekte olup 3/2 Numaralı Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen 3/2 Tebliğin 18. Maddesinin 3 numaralı bendi gereği yarışma için belirlenen alanda yarışma süresince yarışmacılar dışındakilerin avcılık yapması yasaktır. 
Bu yarışmanın hazırlıkları esnasında desteklerini bizlerden esirgemeyen ilgili tüm kurum, kuruluş ve kişiler ile siz doğa aşığı amatör olta balıkçısı dostlarımız ile değerli sponsorlarımıza teşekkürü borç biliriz.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Türkiye'nin En Büyük 9. Karadeniz Avcı...
Türkiye'nin En Büyük 9. Karadeniz Avcı Buluşması

Haberi Oku