Av, Avcı, Avcılık, Atıcılık, Amatör Balıkçılık, Doğa ve Doğa Sporları, Yaban Hayatı Haberleri
Güncel:
Kaçak Balık Avı ile Mücadelede Tarihi Adım!
Dünya üzerinde su ürünleri varlığının korunması amacıyla yürütülen kaçak balık avı ile mücadelede yeni bir döneme giriliyor. Kaçak balık avı ile mücadele amaçlı ilk uluslararası anlaşma, 29 ülkenin onayının ardından yürürlüğe giriyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), kaçak balık avcılığını uluslararası alanda önlemeye yönelik sözleşmenin, 29 ülke tarafından onaylanmasını takiben Temmuz ayı içinde yürürlüğe gireceğini açıkladı.

FAO Genel Kurulu tarafından 2009 yılında kabul edilen Yasa, Kayıt ve Kural Dışı Balıkçılığın Önlenmesi, Engellenmesi ve Ortadan Kaldırılması Anlaşması’nın (PSMA) yürürlüğe girmesi için en az 25 ülkenin sözleşmeye taraf olması gerekiyordu. Anlaşmanın kabul edildiği tarihten bu yana devam eden diplomatik girişimler sonucu, sözleşmeye imza atan ülkelerin sayısı 29’a ulaştı ve PSMA’nın yasa dışı balıkçılıkla ilgili ilk uluslararası anlaşma olarak yürürlüğe girmesi önünde bir engel kalmadı.

Sözleşmenin yasal olarak yürürlüğe girmesi için bir ay daha beklenmesi gerekiyor. Temmuz ayında yürürlüğe girecek sözleşme, sadece taraf olan ülkeler için bağlayıcı olacak.

Hali hazırda PSMA anlaşmasına taraf ülkeler ve örgütler şunlar:

ABD, Avrupa Birliği (FAO üyesi), Avustralya, Barbados, Dominika, Gabon, Gine, Guyana, Güney Afrika, Güney Kore, İzlanda, Kosta Rika, Küba, Mauritus, Mozambik, Myanmar, Norveç, Palau, Saint Kitts ve Nevis, Seyşeller, Somali, Sri Lanka, Sudan, Şili, Tayland, Umman, Uruguay, Vanuatu ve Yeni Zelanda.

Konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapan FAO Genel Direktörü Jose Graziano da Silva, sözleşmeye taraf olan ülkeleri tebrik ederken, diğer FAO üyesi devletleri de anlaşmayı imzalamaya davet etti. Da Silva, “Dünyayı beslenmeye yardım amacıyla sürdürülebilir balıkçılığın inşasına yönelik adımlar açısından bugün büyük bir gün” dedi.

PSMA neler getiriyor?
Temmuz ayında yürürlüğe girecek PSMA’nın en büyük sonucu, kaçak balık avcılarının limanları kullanmasının zorlaşması olacak.

FAO’dan yapılan açıklamaya göre, anlaşmaya taraf ülkelerden kontrolleri altındaki limanlarda yasa dışı balık avcılığı yapan teknelerin tespiti amacıyla önlemler almaları bekleniyor.

Bu önlemler arasında, yabancı balıkçı teknelerinin limanlara yanaşmadan önce izin almaları, kimlikleri, nerede balık avladıkları ve taşıdıkları balıklar hakkında detaylı bilgi sunmaları yer alıyor. Bu bağlamda, balıkçı tekneleri sadece gerekli incelemeyi yapabilecek limanlara yanaşabilecek.

Kaynak: http://www.gidahatti.com/kacak-balik-avi-ile-mucadelede-tarihi-adim-57326
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

2017 Yılı Avcı Eğitim Kurs Ücreti
2017 Yılı Avcı Eğitim Kurs Ücreti

Haberi Oku