Av, Avcı, Avcılık, Atıcılık, Amatör Balıkçılık, Doğa ve Doğa Sporları, Yaban Hayatı Haberleri
Güncel:
Kaçak Yaban Keçisi Avlayana, 12 Bin TL Ceza
 İspir çıkışı Taşlıçay mevkiinde geçimini çiftçilik yaparak sağlayan evli 4 çocuk babası Ali Ç. grup halinde tırmanmakta olan keçilerin üzerine yarı otomatik av tüfeği ile ateş açması üzerine keçilerden birini telef oldu. iki keçi ise karın bölgesinden yaraladı. Olay yerinde gözaltına alınan Ali Ç.'ye bin 400 TL 'idari para' cezası verildi, ayrıca Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunuldu.

Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nün 4 bin 915 Sayılı Kara Avcılığı Kanununa muhalefet etmek suçundan çiftçi Ali Ç. hakkında Asliye Ceza Mahkemesi'nde tazminat davası açıldı. Mahkeme'de keçileri kendisinin vurmadığını söyleyen ve suçlamaları kabul etmeyen Ali Ç., "Benim av ile ilgim yoktur. Ateş etmesini bile bilmem. O gün o bölgede başka avcılar vardı" dedi.


YARGITAY, ONAYLARSA 12 BİN TL TAZMİNAT ÖDEYECEK

Yerel mahkeme, jandarma'nın olay yeri tutanağı ele geçen av tüfeğinin birinci derecede "Nesli tükenen ve izinsiz yasak avlanma ile yaban hayatında ve ekosistemde meydana gelen tahribat" nedeniyle 'suçun sabit' olduğu gerekçesiyle Ali Ç.'yi 4 bin 915 Sayılı Kara Avcılığı Kanununa muhalefet etmek suçundan 12 bin TL tazminat ödemeye mahkum etti.


"NESİLLERİ TÜKENİYOR"

Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü yetkilileri, “Kaçak av konusunda büyük sıkıntılar yaşayabiliyoruz. Dağ keçilerinin bu şekilde öldürülerek nesilleri tüketiliyor. İdari işlemlerin ardından Cumhuriyet Savcılıklarına 'tazminat talep ile' duyurusunda bulunuyoruz. Yaban hayvanlarının bu şekilde katledilmesine üzülüyoruz” diye konuştu.

Ali Ç., Yargıtay'ın yerel mahkemenin verdiği kararı onaması durumunda 12 bin TL para cezasını ödeyecek.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

2017 Yılı Avcı Eğitim Kurs Ücreti
2017 Yılı Avcı Eğitim Kurs Ücreti

Haberi Oku