Av, Avcı, Avcılık, Atıcılık, Amatör Balıkçılık, Doğa ve Doğa Sporları, Yaban Hayatı Haberleri
Güncel:
Orman ve Su İşleri Bakanlığından 'Av Turizmi' Açıklaması
 ARZU TÜRKUÇAR 

ANKARA (İHA) - Orman ve Su İşleri Bakanlığı, son günlerde medyada yer alan ‘Av turizmi çerçevesinde yapılan ihalelerle’ ilgili haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığından yapılan açıklamada, son günlerde medyada yer alan av turizmi çerçevesinde yapılan ihalelerle alakalı haberlerin gerçeği yansıtmadığı vurgulanarak, “Ülkemizde avcılık faaliyetleri, 4915 sayılı “Kara Avcılığı Kanunu” ve Merkez Av Komisyonu kararı hükümleri ve uluslararası sözleşmeler (BERN, CİTES) çerçevesinde devlet kontrolünde yürütülmektedir. Bu çerçevede avlanma süreleri, ava kapalı sahalar, avlanma kotaları ve diğer avlanma kuralları Bakanlığımızca her yıl belirlenerek yayınlanmaktadır. Kanun gereğince, avcılık belgesi ve av pulu alan şahıslar bu kurallar çerçevesinde avlanabilmektedir. Yaban hayatının korunabilmesi ve sürdürebilir avcılık için bu kurallara uyulması hususu taşra birimlerimizce çok sıkı şekilde denetlenmektedir. Bu denetimler neticesinde 2011’den bu yana 2 bin 500 kişiye yasal olmayan avcılık sebebiyle işlem yapılarak 3 milyon TL civarında idari para cezası ve tazminat cezası kesilmiş ve yaban hayatı korunmuştur” denildi. 

“Diğer taraftan av turizmi, yabancı turistlerden elde edilecek gelir açısından önemli bir saha olup, bazı ülkelerde ekonomiye milyonlarca dolar katkı sağlanmaktadır” denilen açıklamada, şunları kaydedildi:

“Bilindiği üzere avcılık, ilk insandan bu yana insanların bütün kültürlerde yapageldikleri bir faaliyettir. Kuralsız ve kontrolsüz olarak yapıla gelmekte olan bu faaliyet tabiatın korunması ihtiyacının daha fazla hissedilmesi ve yönetim kurumlarının gelişmesi neticesinde pek çok ülkede olduğu gibi ülkemizde de kurallı ve kontrollü bir faaliyet haline getirilmiştir. Avcılık faaliyetlerinde temel hedefler; sürdürülebilir av ve yaban hayatı yönetimi katılımcılık, kırsal kalkınmaya destek, profesyonel avlak işletmeciliği ve av turizminin geliştirilmesi olarak öne çıkmaktadır. Bu çerçevede yürütülen av turizmi faaliyetlerinde, yaban ve av hayvanlarının popülasyonları her yıl izlenmekte, popülasyon artışları değerlendirilmekte, popülasyonların belirlenen yoğunluk seviyesine ulaşması sonucunda o türün avına izin verilmektedir. Ayrıca av turizminden elde edilen gelirin önemli bir bölümü yaban hayatı kaynaklarının korunması maksadıyla kullanılmaktadır.”“PLANLI AVLANMA İLKELERİ DOĞRULTUSUNDA AV ORGANİZASYONLARI YAPILMAKTADIR”

Ülkede yaban hayatı kaynaklarının bozulmasında en önemli sebeplerin kırsal yoksulluk, eğitim eksikliği, geleneksel alışkanlıklar olduğu kaydedilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Kırsal yoksulluğun yaban hayatı kaynakları üzerindeki baskısını azaltmak için yaban hayatı habitatlarını paylaşan yerel halkın ekonomik durumunun iyileştirilmesi gerekir. Bu maksatla kullanılabilecek önemli araçlardan biri de av turizmidir. Bu faaliyetler ile yöre insanlarının yaban hayatı kaynakları varlığından oluşan katma değerden faydalanmaları yoluyla kırsal kalkınmaya destek verilmektedir. Böylece yaban hayatı üzerindeki baskı azalmaktadır. Av turizmi faaliyetlerinin sürdürülebilir avlak yönetimi prensipleri dikkate alındığı sürece doğaya zarar vermediği bilinmektedir. Bu sebeple, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından ulusal ve uluslararası av turizmi faaliyetlerinin geliştirilmesi ve devamlılığının temini için uyulması gereken usul ve esasları 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanununun 15 inci maddesine istinaden hazırlanan “Yerli ve Yabancı Avcıların Av Turizmi Kapsamında Avlanmalarına ilişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” ile belirlenmiştir. Bu yönetmelik kapsamında, yerli ve yabancı avcıların av turizmi kapsamında avlayabilecekleri av hayvanlarının tür, cinsiyet ve miktarları ile alınacak avlanma ücretleri belirlenmektedir. Avına izin verilen türlerde; üreme yeteneği düşmüş/düşme başlangıcında olan ya da hastalıklı, sakat bireyler öncelikle dikkate alınmaktadır. Misal olarak Anadolu yaban keçisinde 8 ve üzeri yaşındaki erkek bireylerin üreme yeteneğinin düşüş başlangıcı olduğu için avına izin verilmektedir. Bu çerçevede planlı avlanma ilkeleri doğrultusunda av organizasyonları yapılmaktadır.” “ORGANİZASYONLAR KONTROLLÜ AVCILIĞIN GÖSTERGESİDİR”

Organizasyonların yapıldığı sahalarda tabiatı desteklemek maksadıyla yıl boyunca koruma ve bilinçlendirme çalışmalarıyla usulsüz avcılığın önlenmesinin, Bakanlığın yaban hayatıyla ilgili temel uygulamalarından birisi olduğu belirtilen açıklamada, “Ülkemizdeki av turizmi kapsamında organizasyonlar kontrollü avcılığın göstergesidir. Bakanlığımızca koruma altına alınan ve sadece av turizmi kapsamında av organizasyonlarına izin verilen türlere kota verilmemesi sürdürülebilir avcılığın uygulanmasını engelleyecek, usulsüz avcılıkla ilgili sorunları da beraberinde getirecektir. Netice itibarıyla av turizmi kapsamında yapılan ihalelere konu olan av hayvanları sayısı fazla olan sakat ya da hayatını idame ettirmekte zorlanan ve üreme dönemi biten hayvanlardan oluşmaktadır. Yine av turizmi sayesinde bilinçsiz avcılığın önüne geçilmekte ve buradan elde edilen gelirler yaban hayatının sürdürülebilmesi için kullanılmaktadır. Bu itibarla bazı gruplarca başlatılan kampanyalar ve bu hususları göz ardı ederek bazı basın organlarında yer alan haberler gerçeğin tam tersini ifade etmekte olup, tabiatın ve yaban hayatının korunması için mevzuat çerçevesinde gerekli bütün tedbirleri almış olan Bakanlığımız hak etmediği şekilde itham edilmektedir” denildi.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

2017 Yılı Avcı Eğitim Kurs Ücreti
2017 Yılı Avcı Eğitim Kurs Ücreti

Haberi Oku