Av, Avcı, Avcılık, Atıcılık, Amatör Balıkçılık, Doğa ve Doğa Sporları, Yaban Hayatı Haberleri
Yaban Hayatı:
14 Yıldır Tavşanlara Su Taşıyorlar
MUĞLA (AA) - LEVENT KİŞİ - Marmaris'in Orhaniye Mahallesi yakınındaki Korsan Adası'nda bulunan tavşanlar, 14 yıldır bidonlarla su taşıyan çevre sakinleri tarafından yaşatılıyor.
Kızkumu Plajı'nın da yer aldığı Orhaniye Koyu'nda bulunan ve halk arasında "Korsan Adası" olarak bilinen ada, tavşanlara ev sahipliği yapıyor. Antik kent kalıntılarının bulunduğu adaya yaklaşık 15 yıl önce bırakılan tavşanların sayısının bugün 300'ü geçtiği tahmin ediliyor.
Tavşanların hayatta kalması ve sayısının artmasının en önemli nedeni ise Kızkumu Plajı'ndaki su sporları istasyonunun işletmecisi ve çalışanlarının adaya düzenli olarak bidonlarla su taşıması. İlçeden 300 metre kadar açıktaki adaya tekne veya jet-ski ile su götüren istasyon çalışanları, bu işi kendilerine bir görev haline getirmiş durumda.

- Sayıları 300'ü buldu

Su sporları istasyonunun işletmeciliğini yapan Ferhan Ataş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 15 sene önce bazı vatandaşların 30 kadar tavşanı adaya bıraktığını ancak adadaki çukurlarda biriken yağmur suyu yeterli gelmeyince susuz kalan tavşanların ölmeye başladığını söyledi.
Bunu fark edince tavşanların tatlı su ihtiyaçlarını karşılamaya başladıklarını belirten Ataş, "14 yıldır gün aşırı tekneyle veya sürat motoruyla adaya gidip kaplarla su bırakıyoruz. Su dışında bayat ekmek, karpuz kabukları gibi meyve artıklarını da götürüyoruz. Adada 300'den fazla tavşan olduğunu tahmin ediyoruz" dedi.

- "Adaya su borusu çekilsin"

Ataş, ellerinden geldiği kadar tavşanları susuz bırakmamaya çalıştıklarını ama bu soruna kalıcı bir çözüm bulunması gerektiğini kaydetti. Sahilden adaya bir boru veya hortum uzatılarak tavşanların su ihtiyacının karşılanabileceğine işaret eden Ataş, "Su olmadan adada yaşayabilmeleri mümkün değil" diye konuştu.
Adaya su taşıyan istasyon çalışanlarından Murat İpek de tavşanların sadece susuzluk değil bazı kötü niyetli insanlar ve yabani hayvanların tehdidi altında olduğuna dikkati çekti. Tavşanları yakalamak isteyen bazı kişilerin adaya gelerek kapan kurduklarını anlatan İpek, ayrıca yırtıcı kuşların da yakalamaya çalıştığına şahit olduğunu dile getirdi.
Orhaniye Mahalle Muhtarı Cem Dinç ise tavşanları görmek ve beslemek için bazı turistlerin tekneyle adaya gittiğini bildirdi. Tavşanların su sıkıntısından haberleri olduğunu dile getiren Dinç, bu konuda hayırseverlerden destek beklediklerini kaydetti.Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
mesut teymen 2 yıl önce

İyi avcılar

7 Bin Kınalı Keklik Sevkiyatı
7 Bin Kınalı Keklik Sevkiyatı

Haberi Oku