Av, Avcı, Avcılık, Atıcılık, Amatör Balıkçılık, Doğa ve Doğa Sporları, Yaban Hayatı Haberleri
Yaban Hayatı:
Anadolu Dağ Turnalarına Uydudan Takip
 Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü resmi internet sitesinden yapılan açıklamada "Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP); “Ulusal Turna Eylem Planı” kapsamında Sivas ve Erzincan’da bulunan Anadolu Dağ Turnalarını uydu vericilerle takip altına alıyor.
Türkiye,turnanın kuluçkaya yattığı kışladığı ve göç sırasında konaklama alanı olarak kullandığı yeryüzündeki nadir ülkelerden biridir. Sayıları giderek azalan turnaların Türkiye’deki nüfusunun ve yaşam alanlarının korunması için yönetim araçları ve koşullarının geliştirilmesi hedeflenerek geçtiğimiz yıl DKMP Genel Müdürlüğü’nce “Ulusal Turna Eylem Planı” hazırlandı.Dünya’da 15 türü bulunan turnalardan Anadolu dağ turnası, Telli turna ve Allı turnaya Türkiye’de de rastlanıyor. Bunlardan Anadolu dağ turnasının yaklaşık 20 çiftinin ülkemizde ürediği biliniyor. Sivas, Erzurum, Erzincan, Muş, Van, Samsun, Adıyaman ve Bolu illerinde ürediği bilinen ve nesli tehlike altında olan bu türün korunması ve izlenmesi amacıyla takılan uydu vericileri ile turnaların kışlama ve üreme alanlarının tespit edilmesi planlanıyor.
“Ulusal Turna Eylem Planı” kapsamında Uluslararası Turna Vakfı (ICF) ve Almanya Turna Koruma Vakfı (CCG) ile işbirliği yapılarak yabancı uzmanlar ve DKMP Genel Müdürlüğü merkez ve taşra personelinin katılımıyla 2014 yılı içerisinde başlayan Ulusal Turna Eylem Planı kapsamında belirlenen alanlarda turnaların sayım çalışmaları 2015 yılında da devam ediyor. 2014 yılında Sivas’ta bulunan Anadolu Dağ Turnaları’nın uydu vericilerle takip altına alınması maksadıyla 3 bireye uydu,1 bireye radyo vericisi takılarak toplam 8 birey halkalanmıştı.
2015 yılı turna sayım çalışmaları ise 1 Temmuz’da başladı. 9 Temmuz’a kadar devam edecek olan arazi çalışmalarında geçtiğimiz yıl olduğu gibi turnalara uydu verici ve halka takılacak.Çalışmanın ilk gününde 6 yavrunun 4’üne uydu verici takıldı ve 6’sı da halkalandı. Arazi çalışmaları tamamlandığında toplam 6 bireye uydu vericisi takılması planlanıyor" denildi.Kaynak


Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel MÜdürlüğü
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

7 Bin Kınalı Keklik Sevkiyatı
7 Bin Kınalı Keklik Sevkiyatı

Haberi Oku