Av, Avcı, Avcılık, Atıcılık, Amatör Balıkçılık, Doğa ve Doğa Sporları, Yaban Hayatı Haberleri
Yaban Hayatı:
Tekirdağ'da 200 Kınalı Keklik Doğaya Salındı
Avcılar Derneği, Orman ve Su İşleri Tekirdağ Şube Müdürlüğü ve Sarıpolat Mahallesi Muhtarlığı işbirliğiyle yapılan organizasyonda, kene avcısı olarak bilinen 200 adet kınalı keklik doğa ile buluşurken, hedeflenen keklik salımının ise bin adet olduğu belirtildi. 

Orman ve Su İşleri Müdürlüğü ekiplerince Afyonkarahisar’dan getirilen 200 adet kınalı keklik, ilçeye bağlı Sarıpolat Mahallesi’ndeki ormanlık ve dağlık alanın 3 farklı yerinde doğaya bırakıldı. Kenelerin korkulu rüyası olarak adlandırılan kekliklerin doğal yaşam alanına salınması, mahalle halkını da bir hayli sevindirdi."KEKLİKLER KORUNMALI"

Dağlık bölgelerdeki kırsal kesime keklik saldıklarını ifade eden Malkara Avcılar Derneği Başkanı Sadık Akçay, "Tekirdağ Orman ve Su İşleri tarafından gönderilen 200 adet kekliği Sarıpolat’ta doğaya saldık. Burası kekliklerin barınabileceği uygun bir bölge. Avcı arkadaşlarımızdan ricamız domuz vurabilirler ama kekliklerimizi de kollasınlar. Sürdürülebilir avcılığın devamı için doğa dostu avcılarımızın bu konuda daha duyarlı ve koruyucu olmaları gerektiğine inanıyoruz. Önceden burası keklikten geçilmiyordu. Şimdiden sonra inşallah yetiştirip çoğalmalarını sağlayarak gelecek nesillere kazandırmak istiyoruz. Hedefimiz, Malkara’nın dağlık mahallelerine bin tane daha keklik salmaktır" diye konuştu."GÖZÜMÜZ GİBİ BAKACAĞIZ"

Keklik salınacağı sözünün yerine getirildiğini söyleyen Sarıpolat Mahallesi Muhtarı Mustafa Kızıl, "Bize söz verilmişti. Şu an keklikler mahallemiz civarında doğaya uçuruldu. Bu hayvanlara sahip çıkacağız, gözümüz gibi bakacağız. 200 keklik yollayan Orman ve Su İşleri Müdürlüğü’ne çok teşekkür ediyoruz" dedi."AVI VURMAK DEĞİL GÖREBİLMEK ÖNEMLİ"

Mahalle sakinlerinden Hasan Doğan da "Ben gayet bu işten memnunum. Elimizden geldiğince bu güzelim hayvanları gözetleyip korumaya, kollamaya ve bakmaya çalışacağız. En büyük zevk de zaten, avı vurmak değil, görebilmektir benim için" ifadelerini kullandı.Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

7 Bin Kınalı Keklik Sevkiyatı
7 Bin Kınalı Keklik Sevkiyatı

Haberi Oku